Kdo jsem?
Jsem jeden z Vás, majitel, který si prošel peklem než si uvědomil, že na světě může být pro koně ráj, pokud budeme jako majitelé koní odpovědní. Ano, všichni chceme pro své miláčky to nejlepší. Jenže, co když právě tím svým koním nejvíce ubližujeme…
Překrmujeme je… Zbytečně. Ohrožujeme jejich zdraví a své peněženky. S obezitou u koní totiž přicházejí nemoci. A ne ledajaké…
K výskytu metabolického syndromu jsou predisponována zejména ta plemena koní, která jsou adaptována na přežití v nepříznivých podmínkách a k maximálnímu využití živin. Obezita je příčinou rezistence k inzulínu (IR), neboť akumulací tuku ve svalových buňkách a adipocytech jsou narušeny inzulínové dráhy.
Terapeutický management takových koní je založen na sníženém příjmu krmiva a zvýšeném výdeji energie.
Pastva představuje vysokoenergetické krmivo a měla by být z krmné dávky koní s metabolickým syndromem zcela vyloučena. Minimální dávka sena pro zajištění fyziologické funkce trávicího traktu koně je 1 kg na 100 kg živé hmotnosti/ den. K senu je vhodné dodávat minerální doplňky.
Během našeho boje s laminitis jsem objevila mnoho důležitých a zásadních poznatků, které mi žádný odborník neřekl. Peníze tekly proudem a já byla čím dál zoufalejší, protože mému koni nedokázal ani jeden s těch odborníků pomoci. Točili jsme se v kruhu beznaděje, i když to vždy na chvíli vypadalo celkem pozitivně, pak se to zase zhoršilo.
Chtěla jsem pro svého koně to nejlepší, nechtěla jsem ho vidět trpět. Proto jsem hledala odpovědi na klíčové otázky. Proč se to stalo zrovna nám?
Určitě se v tom poznáváte. Ono je lepší svádět vinu na všechny okolo, ale když si přiznáte, že hlavním klíčem k uzdravení vašeho koně jste Vy, jde vše najednou snáz. Kůň neumí mluvit, jste jeho hlasem. Vy rozhodujete. A jedině vaše rozhodnutí vás oba mohou posunout z kruhu beznaděje.
Mnoho majitelů nerozumí kopytům svého koně. Neví, co znamenají varovné úkazy na kopytě. Nemohou mluvit za svého koně. V rámci dobra vašeho koně se musíte naučit rozumět tomu, jak k vám kopyta vašeho koně mluví. Jedině tak můžete stopnout špatný trim a nahradit ho správným. Jedině tak můžete včas překopat management svého koně tak, aby ke schvácení nedošlo. A pokud již došlo, aby škody na kopytech koně byly nulové či minimální.
Pokud budete jen spoléhat na názory ostatních, pak vězte, že to je cesta do pekel. Spoléhejte hlavně sami na sebe – a také na svůj úsudek. Buďte však otevření diskuzím. Ptejte se.
A pokud si nebudete jistí, obraťte se na nás. Prošli jsme si peklem, abychom objevili ráj. A tento ráj začíná u správné diety, správného pohybového managementu a dobře provedeného trimu.
Pro kompletní uzdravení je třeba „svaté trojice, tzn.“ spolupráce majitele, kováře (u schvácených koní spíše trimera) a správně vyvážené krmné dávky.
Nejtěžší je si přiznat, že možná děláte někde chybu (věřte mi, znám to), ale jakmile si to přiznáte, není nic jednoduššího než požádat o pomoc, např. při sestavení krmné dávky (KD).