Majitelé koní jsou si dobře vědomi nebezpečí, které jarní tráva některým koním způsobuje, ale méně už vědí o tzv. zimní laminitidě. Ta může postihovat koně s endokrinními problémy i v zimě, kdy tráva neroste.
„Koně a poníci s inzulinovou rezistencí se mohou v zimních měsících schválit bez zdánlivě identifikovatelného predisponujícího faktoru,“ uvádí Kathleen Crandellová, Ph.D., nutriční specialistka z Kentucky Equine Research.
Tito koně s laminitidou vyvolanou chladem se projevují podobně jako koně s laminitidou spojenou s pastvou. Zaujímají klasický postoj, kdy odlehčují predek a váhu přesouvají na zadní končetiny. Projevují se drobivou chůzí a neochotou se pohybovat kvůli silné bolesti. Zde je však zajímavé podotknout, že kopyta vůbec nehřejí a zřídka kdy dochází k rotaci kopytní kosti.Zatímco o zimní laminitidě máme zatím jen kuse info, protože bylo provedeno jen málo výzkumů, někteří vědci se však domnívají, že postihuje především koně citlivé na inzulín nebo trpící metabolickým syndromem. Tito koně mají velmi zvýšené riziko vzniku tohoto stavu.Arteriální a venózní krevní cévy v kopytě se totiž v chladném počasí u takto postižených koní abnormálně stahují, čímž se snižuje přívod krve do kopyta. U zdravých koní se cévy naopak rozšiřují, aby se udržela cirkulace krve i k citlivým lamelám v chodidle.
Předpokládá se, že tato paradoxní reakce na chlad je způsobena, alespoň částečně, selháním dilatace receptorů endotelinu-1 ve stěnách krevních cév,“ říká Crandellova.Dále se zdá, že hladiny inzulínu v zimě stoupají a v chladném počasí se dokonce stávají nevyzpytatelné, což potenciálně přispívá k abnormální cirkulaci v chodidlech a předurčuje koně k zimní laminitidě.
„Pokud jde o léčbu, koně se zimní laminitidou obvykle nereagují na protizánětlivé léky, jako je fenylbutazon, známý jako bute. Ve skutečnosti odborníci v této oblasti uvádějí, že zimní laminitida nereaguje na mnoho tradičních způsobů léčby,“ uvádí dále Crandellová.
Nápravné trimování a dietní opatření (např. diety s nízkým obsahem nestrukturálních sacharidů) pomáhají, ale udržování chodidel a dolních končetin v teple je žádoucí.Toho lze snadno dosáhnout použitím bandáží (i přepravních) a botami pro koně, kam lze vložit zateplenou podlozku.Pro podporu celkového zdraví kopyt po celý rok nabídněte koni doplněk obsahující biotin, methionin, jód a zinek.
Výzkumy ukazují, že tyto složky urychlují růst kopyt a podporují normální vývoj, zejména po záchvatu laminitidy,“ doporučuje Crandellová.Majitelé koní by se měli poohlédnout po dobře formulovaném kopytním doplňku, který obsahuje výše zmíněné živiny nezbytné pro podporu celistvosti kopyt.U nás v ČR zejmena: Mustang Trace ci Perfect Equi.
Zdroj:https://ker.com/…/seasonal-soundness-avoiding-winter…/